Zrozumienie menopauzy

Zrozumienie menopauzy

Podróż przez kolejne etapy i objawy menopauzy

Menopauza często nazywana jest zmianą życia i wiele kobiet ma co do niej mieszane uczucia. Każda też przechodzi ją inaczej. Dlaczego? Co dzieje się w organizmie podczas menopauzy i czego możemy się spodziewać na jej różnych etapach? 

Menopauza to okres, w którym poziom estrogenu kobiety zaczyna się zmieniać. Estrogen to żeński hormon płciowy produkowany w jajnikach. Po osiągnięciu określonego wieku, produkcja estrogenu zaczyna się wahać i spadać, co powoduje, że menstruacja staje się nieregularna. Jeśli menstruacja nie wystąpiła przez 12 kolejnych miesięcy z rzędu, wiedz, że przechodzisz menopauzę. Średni wiek wśród europejskich kobiet to 51 lat.

Co oznacza to dla organizmu?
Co oznacza to dla organizmu?

Spadek poziomu estrogenu wpływa na organizm na wiele sposobów:

  • Ograniczona regulacja termiczna 
  • Przyspieszony ubytek kości 
  • Obniżona produkcja serotoniny, hormonu dobrego nastroju 
  • Błony śluzowe stają się coraz cieńsze 
Fazy menopauzy

Istnieją trzy główne etapy menopauzy:

  • Perimenopauza: Czas poprzedzający menopauzę, kiedy poziom estrogenów zaczyna spadać, a cykle miesiączkowe stają się nieregularne. Mogą pojawić się objawy, takie jak uderzenia gorąca. (Więcej informacji poniżej). 
  • Menopauza: jeśli regularna menstruacja nie wystąpiła przez 12 miesięcy z rzędu. 
  • Postmenopauza: Czas następujący po menopauzie.  
Czym jest wczesna menopauza?

Niektóre kobiety doświadczają wczesnej menopauzy, która występuje w wieku 45 lat lub wcześniej. Wczesna menopauza może mieć charakter spontaniczny lub indukowany; indukcja może być spowodowana pewnymi interwencjami medycznymi lub chirurgicznymi. Może się to zdarzyć naturalnie, jeśli jajniki kobiety przestaną wytwarzać hormony, zwłaszcza estrogen, na normalnym poziomie. Głównym objawem wczesnej menopauzy są rzadkie miesiączki lub całkowity ich brak bez żadnej innej przyczyny (np. ciąży).

Jakie są typowe objawy menopauzy?

IPodczas menopauzy nawet 85% kobiet doświadczy pewnych zmian hormonalnych w organizmie. Te zmiany prowadzą do występowania powszechnych objawów menopauzy: 

Różne kobiety przechodzą menopauzę w różny sposób. Jednak wiele kobiet, które doświadczają najpowszechniejszych objawów, twierdzi, że zamiast cieszyć się poczuciem wolności, które powinno być coraz bardziej intensywne wraz z wiekiem, czuje, że ich jakość życia spada. 

Najczęściej zadawane pytania
Czym jest menopauza?
Kiedy poziom estrogenu zaczyna spadać?
Jak zaczyna się menopauza?
Kiedy przechodzisz menopauzę?
Jak długo trwa menopauza?
mbrace good night

mbrace good night

Zawiera melatoninę i melisę lekarską

Mbrace Good night w. melatonin 30
mbrace menopause

mbrace menopause

Zawiera koniczynę czerwoną

Mbrace Menopause 30