8 mitów i błędnych przekonań dotyczących menopauzy

8 mitów i błędnych przekonań dotyczących menopauzy

Zignoruj plotki o menopauzie — uzyskaj informacje, których potrzebujesz, aby od razu sprostować swoje przekonania.

Być może słyszałaś już wiele historii o menopauzie — od znajomej, krewnej lub w ramach własnego dochodzenia w Internecie. Często oddzielenie faktów od fikcji leży w naszych rękach. Skąd mamy wiedzieć, co jest prawdą, a co nie? Oto 8 najpowszechniejszych mitów i błędnych wyobrażeń o menopauzie oraz fakty, dzięki którym zrozumiesz, że przekonania te nie są prawdziwe.

Tylko kobiety mogą przechodzić menopauzę

Częściowo prawda. Mężczyźni również doświadczają spadku produkcji hormonów, zwłaszcza testosteronu, w miarę upływu czasu. Mówimy wtedy o tak zwanej andropauzie. Objawy mogą jednak nie być odczuwalne tak bardzo, jak u kobiet.

Po menopauzie można zachorować na osteoporozę

Prawda. U większości osób po menopauzie nie wystąpi osteoporoza. Jednak u kobiet, które już teraz są bardziej narażone na wystąpienie osteoporozy, ryzyko po menopauzie może dodatkowo wzrosnąć.

Estrogen ma działanie ochronne dla kości i jest odpowiedzialny za inicjowanie budowania kości. Wraz z malejącym poziomem estrogenu może również zmniejszać się działanie ochronne dla kości. Kości mogą stawać się cieńsze, przez co łatwiej pękają. Istnieje wiele sposobów na ochronę i wzmocnienie naszych kości, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju osteoporozy.

Palenie tytoniu, wysokie spożycie alkoholu, niska masa, brak witaminy D i wapnia mogą zwiększać ryzyko osteoporozy. Ryzyko zmniejszać mogą regularne ćwiczenia, jak również odpowiednie dzienne spożycie wapnia i witaminy D.

Menopauza prowadzi do zmniejszenia popędu płciowego

Niekoniecznie prawda. Wiele osób łączy spadek poziomu hormonów ze spadkiem libido. Częstą tego przyczyną są objawy, których kobiety mogą doświadczać w wyniku wahań hormonalnych.

Błony śluzowe są wrażliwe na obniżony poziom estrogenu, przez co są cieńsze i bardziej delikatne. Może to powodować dyskomfort pochwy, suchość, pieczenie i swędzenie, co zmniejsza pragnienie i przyjemność z seksu. Na szczęście nie wszystkie kobiety są tym dotknięte. Jeśli wystąpią te objawy, dostępne są też różnorodne pomoce.

Podczas menopauzy masz mniej energii

Prawda. Wiele objawów związanych z menopauzą może prowadzić do zmęczenia. Trudności ze snem są szczególnie częstym objawem menopauzy.

Inne objawy związane z menopauzą mogą dodatkowo wpływać na jakość snu. Uderzenia gorąca również są częstym powodem zaburzeń snu. Gdy uderzenia gorąca występują w nocy, mogą wybudzić ze snu, a ponowne zaśnięcie może być bardzo trudne z powodu podwyższonej temperatury i pocenia się. Oczywiście może to negatywnie wpłynąć na kilka aspektów życia, w tym na pokłady energii.

Menopauza powoduje wahania nastroju

Prawda. Wiele kobiet podczas menopauzy doświadcza spadku energii i huśtawek nastrojów. Może to wynikać z faktu, że estrogen ma wpływ na produkcję serotoniny. Jest to hormon regulujący wiele funkcji organizmu, takich jak nasz nastrój i trawienie. Spadek poziomu estrogenu, który występuje podczas menopauzy, może spowodować, że organizm produkuje mniej serotoniny, co wpływa na nasze samopoczucie psychiczne i powoduje wahania nastroju.

Nie ma nic, co można zrobić, aby złagodzić objawy menopauzy

Fałsz. Aktywność fizyczna, odpowiednia dieta i dużo snu mogą złagodzić wiele fizycznych i psychicznych objawów menopauzy. Możesz również rozważyć niektóre suplementy diety i inne terapie uzupełniające, które mogą pomóc złagodzić te objawy.

mbrace ™ good night

mbrace ™ good night

Zawiera melatoninę i melisę lekarską

Mbrace Good night w. melatonin 30
mbrace ™ menopause

mbrace ™ menopause

Zawiera koniczynę czerwoną

Mbrace Menopause 30