Menopauza to nieunikniony okres w życiu niemal każdej kobiety. Niektóre kobiety chętnie żegnają się z comiesięcznym bólem, wzdęciami i miesiączkami, podczas gdy inne postrzegają menopauzę jako koniec młodości, płodności i witalności seksualnej — innymi słowy, jest to dla nich smutny czas.
Bez względu na to, jak postrzegamy menopauzę, nawet 85% z nas doświadczy pewnych zmian hormonalnych w ciele podczas tej przemiany. Zmiany hormonalne wywołują wiele różnych objawów fizycznych i emocjonalnych menopauzy, od uderzeń gorąca i utraty masy kostnej po wahania nastroju, lęk, a nawet depresję.
- Drażliwość
- Uczucie smutku
- Lęk
- Trudności z koncentracją
- Zmęczenie
- Zmiany nastroju
- Napięcie
Niektóre kobiety zauważają, że objawy menopauzy wpływają na ich produktywność w pracy. Poza tym w wielu krajach menopauza wiąże się z piętnem społecznym, zwłaszcza w miejscu pracy.
Dyskurs ten powoli się zmienia wraz ze wzrostem liczby kobiet pracujących w trakcie menopauzy. Wiele kobiet nie potrafi mówić o tym, co odczuwają fizycznie i emocjonalnie, i nie otrzymuje wsparcia ani zrozumienia, co jest konieczne, aby sprostać wyzwaniom w pracy.
Po nałożeniu się na siebie tych wszystkich czynników — objawów fizycznych, pogorszeniu się stanu emocjonalnego, piętna społecznego i braku wsparcia — menopauza może mieć znaczny wpływ na jakość życia kobiety. Aby chronić siebie i siebie nawzajem przed znacznym obniżeniem jakości życia, możemy przyjąć pewne strategie zarówno w domu, jak i w pracy:
- Pamiętaj, że menopauza jest procesem naturalnym
- Ciesz się czekającą na Ciebie wolnością i korzystaj z zalet, które wynikają z wieku i wewnętrznego poczucia bezpieczeństwa
- Ćwiczenia, zdrowe odżywianie
- Opracuj odprężającą rutynę spania, aby poprawić jakość snu
- Naucz się sama uspokajać poprzez praktyki, takie jak joga, medytacja lub rytmiczne oddychanie
- Ogranicz spożycie alkoholu
- Zaangażuj się w kreatywną twórczość, która daje poczucie spełnienia
- Wyjaśnij swoje objawy i potrzeby przyjaciołom i rodzinie — w ten sposób będą mogli Cię wspierać
- Poproś lekarza, osoby w swojej społeczności lub inne kobiety o wsparcie
- Bądź otwarta na swoje doświadczenia w pracy; komunikuj się ze współpracownikami na temat wyzwań i potrzebnego wsparcia