Najczęstsze objawy menopauzy

Najczęstsze objawy menopauzy

Jakie objawy menopauzy występują najczęściej u kobiet i dlaczego?

Podczas menopauzy obniżone poziomy estrogenu i inne wahania hormonalne powodują zmiany w organizmie kobiety. Te zmiany wraz z naturalnym procesem starzenia powodują objawy menopauzy, które często są nieprzyjemne i uciążliwe. Lepsze zrozumienie tego, co się dzieje, może przynieść ulgę, jeśli nawet nieznaczną.

Uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca doświadczane przez 50% kobiet to najczęstsze objawy menopauzy. Uderzenia gorąca to wynik reakcji mózgu na wahania hormonalne i są uczuciem ciepła w górnej części ciała — często są odczuwalne najbardziej intensywnie na twarzy, szyi i klatce piersiowej. U niektórych kobiet skóra ulega zaczerwienieniu, a tętno przyspiesza. Uderzeniom gorąca może towarzyszyć pocenie się. 

Niektóre kobiety prawie nie zauważają uderzeń gorąca, podczas gdy u innych są one długie, intensywne i bardzo nieprzyjemne oraz zakłócają codzienne życie. Częstotliwość uderzeń gorąca może się różnić w zależności od kobiety i okresu. Niektóre kobiety doświadczają uderzeń gorąca codziennie, czasami nawet co godzinę, podczas gdy inne mają je tylko raz w tygodniu lub w miesiącu.  

Niektóre produkty spożywcze i napoje mogą wpływać na intensywność i częstotliwość uderzeń gorąca. Na przykład kofeina, alkohol i pikantne jedzenie to znane wywoływacze. Wiele kobiet doświadcza uderzeń gorąca podczas snu, co może prowadzić do jego braku lub niskiej jakości snu, a co za tym idzie — do niskiego poziomu energii i braku koncentracji.

Trudności ze snem

Innym częstym objawem menopauzy są problemy z zasypianiem. Produkcja naszego naturalnego hormonu snu, melatoniny, spada wraz z wiekiem, co może mieć wpływ na sen.

Inne objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, również mogą powodować problemy ze snem. Uderzenia gorąca mogą obudzić nas w nocy, a podwyższona temperatura ciała i pocenie się mogą utrudniać ponowne zaśnięcie. Może to prowadzić do niedoboru snu i negatywnie wpływać na liczne aspekty życia codziennego. 

Huśtawki nastrojów

Podczas menopauzy wiele kobiet doświadcza okresów mglistej pamięci i braku energii. To również może wynikać bezpośrednio z obniżonego poziomu estrogenu.  

Estrogen zwiększa produkcję serotoniny, czyli hormonu dobrego nastroju. Wraz ze spadkiem poziomu estrogenu spada również poziom serotoniny, która wpływa na nasz nastrój i zdolność koncentracji. Inne typowe objawy menopauzy również mogą negatywnie wpływać na nasz nastrój. 

Rozmyta pamięć

Ponad 40% kobiet przechodzących menopauzę zgłasza problemy z pamięcią. Spadek poziomu estrogenów wpływa na aktywność w obrębie hipokampu, czyli regionu mózgu, który jest kluczem do przetwarzania pamięci. To w połączeniu z zaburzeniami snu i brakiem koncentracji związanym z wahaniami nastroju może powodować zapominanie.

Suchość pochwy

Suchość pochwy może stanowić problem, szczególnie w okresie po menopauzie. W takim stanie tkanki pochwy stają się cieńsze w wyniku spadku poziomu estrogenu. Może to prowadzić do uczucia dyskomfortu, suchości, pieczenia i swędzenia, co często zmniejsza popęd seksualny.

Najczęściej zadawane pytania
Jakie są najczęstsze objawy menopauzy?
Jakie są pierwsze oznaki menopauzy?
Jaki jest średni wiek kobiet, które przestają miesiączkować?
Czym charakteryzuje się uczucie zmęczenia podczas menopauzy?
Jak lepiej spać podczas menopauzy?
mbrace good night

mbrace good night

Zawiera melatoninę i melisę lekarską

Mbrace Good night w. melatonin 30
mbrace menopause

mbrace menopause

Zawiera koniczynę czerwoną

Mbrace Menopause 30