Podczas menopauzy obniżone poziomy estrogenu i inne wahania hormonalne powodują zmiany w organizmie kobiety. Te zmiany wraz z naturalnym procesem starzenia powodują objawy menopauzy, które często są nieprzyjemne i uciążliwe. Lepsze zrozumienie tego, co się dzieje, może przynieść ulgę, jeśli nawet nieznaczną.
Uderzenia gorąca doświadczane przez 50% kobiet to najczęstsze objawy menopauzy. Uderzenia gorąca to wynik reakcji mózgu na wahania hormonalne i są uczuciem ciepła w górnej części ciała — często są odczuwalne najbardziej intensywnie na twarzy, szyi i klatce piersiowej. U niektórych kobiet skóra ulega zaczerwienieniu, a tętno przyspiesza. Uderzeniom gorąca może towarzyszyć pocenie się.
Niektóre kobiety prawie nie zauważają uderzeń gorąca, podczas gdy u innych są one długie, intensywne i bardzo nieprzyjemne oraz zakłócają codzienne życie. Częstotliwość uderzeń gorąca może się różnić w zależności od kobiety i okresu. Niektóre kobiety doświadczają uderzeń gorąca codziennie, czasami nawet co godzinę, podczas gdy inne mają je tylko raz w tygodniu lub w miesiącu.
Niektóre produkty spożywcze i napoje mogą wpływać na intensywność i częstotliwość uderzeń gorąca. Na przykład kofeina, alkohol i pikantne jedzenie to znane wywoływacze. Wiele kobiet doświadcza uderzeń gorąca podczas snu, co może prowadzić do jego braku lub niskiej jakości snu, a co za tym idzie — do niskiego poziomu energii i braku koncentracji.
Innym częstym objawem menopauzy są problemy z zasypianiem. Produkcja naszego naturalnego hormonu snu, melatoniny, spada wraz z wiekiem, co może mieć wpływ na sen.
Inne objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, również mogą powodować problemy ze snem. Uderzenia gorąca mogą obudzić nas w nocy, a podwyższona temperatura ciała i pocenie się mogą utrudniać ponowne zaśnięcie. Może to prowadzić do niedoboru snu i negatywnie wpływać na liczne aspekty życia codziennego.
Podczas menopauzy wiele kobiet doświadcza okresów mglistej pamięci i braku energii. To również może wynikać bezpośrednio z obniżonego poziomu estrogenu.
Estrogen zwiększa produkcję serotoniny, czyli hormonu dobrego nastroju. Wraz ze spadkiem poziomu estrogenu spada również poziom serotoniny, która wpływa na nasz nastrój i zdolność koncentracji. Inne typowe objawy menopauzy również mogą negatywnie wpływać na nasz nastrój.
Ponad 40% kobiet przechodzących menopauzę zgłasza problemy z pamięcią. Spadek poziomu estrogenów wpływa na aktywność w obrębie hipokampu, czyli regionu mózgu, który jest kluczem do przetwarzania pamięci. To w połączeniu z zaburzeniami snu i brakiem koncentracji związanym z wahaniami nastroju może powodować zapominanie.
Suchość pochwy może stanowić problem, szczególnie w okresie po menopauzie. W takim stanie tkanki pochwy stają się cieńsze w wyniku spadku poziomu estrogenu. Może to prowadzić do uczucia dyskomfortu, suchości, pieczenia i swędzenia, co często zmniejsza popęd seksualny.
Jakie są najczęstsze objawy menopauzy?
- Uderzenia gorąca
- Problemy ze snem
- Huśtawki nastrojów
- Rozmyta pamięć
- Suchość pochwy
Jakie są pierwsze oznaki menopauzy?
Pierwszą oznaką menopauzy jest zwykle zmiana normalnego cyklu miesiączkowego — okres może być nietypowo obfity lub skąpy. Jego częstotliwość również może się zmienić. Może występować co 2 lub 3 tygodnie lub raz na kilka miesięcy.
Jaki jest średni wiek kobiet, które przestają miesiączkować?
W Europie średni wiek, w którym kobiety przestają miesiączkować, wynosi 51 lat.
Czym charakteryzuje się uczucie zmęczenia podczas menopauzy?
Z powodu braku snu w połączeniu z wahaniami nastroju i problemami z koncentracją, menopauza może być wyczerpującą — typowe jest uczucie wycieńczenia, brak energii lub motywacji. Zmęczenie podczas menopauzy może wpływać na jakość życia i dobre samopoczucie.
Jak lepiej spać podczas menopauzy?
- Przestrzegaj regularnego harmonogramu snu.
- Unikaj drzemek późnym popołudniem lub wieczorem
- Stwórz kojącą rutynę przed snem
- Unikaj oglądania telewizji i korzystania z urządzeń w sypialni
- Utrzymuj komfortową temperaturę w sypialni
- Regularnie ćwicz
- Unikaj dużych posiłków i kofeiny, gdy zbliża się pora snu
- Pamiętaj, że alkohol nie pomoże Ci zasnąć