Efekt omega-3

Efekt omega-3

Dlaczego potrzebujemy omega-3 i jak zapewnić sobie ich wystarczającą ilość.

Kwasy tłuszczowe omega-3 to składniki odżywcze, których organizm potrzebuje, ale których nie potrafi samodzielnie wytwarzać. 

Kwasy tłuszczowe omega-3 DHA (kwas dokozaheksaenowy) i EPA (kwas eikozapentaenowy), przy dziennym spożyciu wynoszącym 250 mg, wspomagają prawidłową pracę serca.

 

Trzy rodzaje kwasów omega-3

Istnieją trzy główne rodzaje kwasów omega-3: DHA (kwas dokozaheksaenowy) i EPA (kwas eikozapentaenowy) to długołańcuchowe kwasy tłuszczowe znajdujące się głównie w rybach, a ALA (kwas alfa-linolenowy) to kwas tłuszczowy krótkołańcuchowy występujący w źródłach roślinnych, takich jak orzechy i nasiona.

EPA i DHA wspomagają prawidłową pracę serca*, natomiast DHA pomaga również zachować prawidłowe funkcjonowanie mózgu i zdrowy wzrok**. 

* Korzystne działanie występuje przy dziennym spożyciu 250 mg EPA i DHA. 

** Korzystne działanie występuje przy dziennym spożyciu 250 mg DHA.

Każdy człowiek potrzebuje kwasów omega-3 (EPA/DHA)

DHA odgrywa również rolę w prawidłowym rozwoju mózgu i oczu u płodu oraz niemowląt karmionych piersią. ***   Ze względu na wpływ EPA i DHA na utrzymanie prawidłowej pracy wzroku oraz funkcji serca, ważne jest, aby te kwasy tłuszczowe spożywały także starsze dzieci i dorośli.

Każdy powinien regularnie spożywać kwasy omega-3, jednak trudno jest zadbać o odpowiednią ich ilość w diecie, zwłaszcza w przypadku wegan lub osób, które nie lubią ryb. Niektórzy wybierają suplementy, aby mieć pewność, że otrzymują wystarczającą ilość kwasów DHA i EPA.

*** Korzystne działanie występuje przy dziennym spożyciu łącznie 200 mg kwasu DHA, dodatkowo w stosunku do zalecanego spożycia 250 mg kwasów EPA i DHA.

Klasyczne źródła kwasów omega-3
Klasyczne źródła kwasów omega-3

Najlepszymi źródłami kwasów DHA i EPA są tłuste ryby, w tym łosoś, pstrąg, sardynki, makrela, sardela i śledź. Ale jeśli jesteś weganinem/weganką lub po prostu nie lubisz ryb, istnieje kilka pysznych roślinnych źródeł ALA, takich jak orzechy włoskie, nasiona chia, siemię lniane i oleje roślinne, takie jak olej lniany lub z orzechów włoskich.

Ryby są głównym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 DHA i EPA. Zaleca się spożywanie 350 gramów ryb tygodniowo, z czego 200 gramów powinny stanowić tłuste ryby, takie jak łosoś, śledź, makrela lub pstrąg.

Jeśli nie jesz 350 gramów ryb tygodniowo, możesz uzupełnić swoją dietę o suplement zawierający olej rybny.

Najczęściej zadawane pytania
Jakie korzyści wykazują kwasy tłuszczowe omega-3 EPA i DHA?
Jem ryby, więc czy potrzebuję suplementu?
Czy warto codziennie przyjmować suplementy omega-3?