Na wczesnym etapie życia Twoje dziecko przechodzi ogromne zmiany fizyczne, a witaminy i składniki mineralne odgrywają ważną rolę we wspieraniu prawidłowego wzrostu. Ponieważ organizm nie jest w stanie sam wytworzyć tych składników odżywczych, muszą one być dostarczane z żywnością, którą spożywamy.
Jako rodzic możesz zapewnić dziecku najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju kości dzięki zdrowej i zróżnicowanej diecie. Czasami jednak trudno stwierdzić, czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość odpowiednich witamin i składników mineralnych oraz czy do uzupełnienia ewentualnych niedoborów potrzebne są suplementy.
Do piątego roku życia, a następnie w okresie dojrzewania, kości dziecka szybko rosną. Wapń jest potrzebny do budowania silnych kości i zapewnienia dobrego funkcjonowania mięśni, nerwów i komórek.
Większość dzieci może dostarczyć sobie odpowiednią ilość wapnia, spożywając dużą ilość bogatych w wapń produktów spożywczych, takich jak mleko i nabiał. Jeśli jednak Twoje dziecko pije tylko niewielkie ilości mleka lub jest wybredne, mądrym rozwiązaniem może być wprowadzenie innych pokarmów bogatych w wapń. Dobrym źródłem wapnia są figi, jarmuż, brokuły, a także wzbogacone mleko roślinne, takie jak mleko ryżowe, owsiane lub sojowe.
Jeśli trudno jest Ci zachęcić dziecko do spożywania pokarmów bogatych w wapń, to możesz rozważyć suplementację wapnia.
Organizm nie jest w stanie wchłaniać wapnia, jeśli nie otrzymuje witaminy D. Dlatego tak samo ważne jest, aby Twoje dziecko otrzymywało odpowiednią ilość witaminy D wymaganej do normalnego wzrostu i rozwoju kości.
Witamina D występuje w żywności w niewielkiej liczbie produktów. Żywność o największej zawartości witaminy D to tłuste ryby (np. łosoś i tuńczyk) i jaja, czyli produkty, które nie pojawiają się na liście ulubionych pokarmów wielu dzieci. Choć organizm dziecka może wytworzyć witaminę D pod wpływem światła słonecznego, dzieci powinny stosować krem przeciwsłoneczny, aby uniknąć oparzeń słonecznych. Ogranicza to ilość witaminy D, którą organizm może wyprodukować. Z kolei niemowlęta często całkowicie chroni się przed promieniami słonecznymi, aby zapobiec oparzeniom.
źródło: Rusińska A., Płudowski P., Walczak M. i inni (2018) Vitamin D Supplementation Guidelines for General Population and Groups at Risk of Vitamin D Deficiency in Poland—Recommendations of the Polish Society of Pediatric Endocrinology and Diabetes and the Expert Panel With Participation of National Specialist Consultants and Representatives of Scientific Societies—2018 Update. Front. Endocrinol. 9:246.doi: 10.3389/fendo.2018.00246
Podejście „jedzenie w pierwszej kolejności” w odniesieniu do składników odżywczych jest najlepszym sposobem na zapewnienie dziecku zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne. Możesz jednak rozważyć suplementy, gdy w żywności, którą spożywa Twoje dziecko, brakuje niezbędnych witamin i składników mineralnych.
Czy dzieci muszą przyjmować suplementy?
Dzieci, które odżywiają się, stosując dobrze zbilansowaną dietę, zazwyczaj nie potrzebują suplementów witaminowych ani mineralnych. Jeśli Twoje dziecko nie otrzymuje niezbędnych składników odżywczych wraz z dietą, z powodu alergii lub jest wybredne i nie chce jeść niektórych pokarmów, można rozważyć suplementy. Zaleca się, aby wszystkie dzieci przyjmowały suplement witaminy D zgodnie z powyższymi wytycznymi.
Który suplement jest korzystny dla rozwoju dzieci?
Witamina D jest ważną witaminą wspomagającą zdrowy wzrost i rozwój dzieci. Organizm dziecka potrzebuje witaminy D do wchłaniania wapnia, co jest niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu kości i zębów oraz przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.
Kiedy dzieci mogą przyjmować suplementy?
Po ukończeniu 3. roku życia dzieci mogą przyjmować syropy i tabletki z multiwitaminami/składnikami mineralnymi. Wyjątkiem jest witamina D, którą można bezpiecznie włączyć do diety już od 2. tygodnia życia dziecka.
Czy niemowlęta potrzebują suplementów?
Dzieciom w wieku od 6 do 12 miesięcy zaleca się przyjmowanie 400–600 j.m./dzień (10-15 µg), zależnie od dobowej ilości witaminy D przyjętej z pokarmem.