Czy zdrowe dzieci potrzebują witamin i suplementów?

Czy zdrowe dzieci potrzebują witamin i suplementów?

Kiedy należy wprowadzić suplementację diety witaminami i minerałami u dzieci?

Na wczesnym etapie życia Twoje dziecko przechodzi ogromne zmiany fizyczne, a witaminy i składniki mineralne odgrywają ważną rolę we wspieraniu prawidłowego wzrostu. Ponieważ organizm nie jest w stanie sam wytworzyć tych składników odżywczych, muszą one być dostarczane z żywnością, którą spożywamy.

Jako rodzic możesz zapewnić dziecku najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju kości dzięki zdrowej i zróżnicowanej diecie. Czasami jednak trudno stwierdzić, czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość odpowiednich witamin i składników mineralnych oraz czy do uzupełnienia ewentualnych niedoborów potrzebne są suplementy.

 

Jak zapewnić dziecku wystarczającą ilość wapnia

Do piątego roku życia, a następnie w okresie dojrzewania, kości dziecka szybko rosną. Wapń jest potrzebny do budowania silnych kości i zapewnienia dobrego funkcjonowania mięśni, nerwów i komórek.

Większość dzieci może dostarczyć sobie odpowiednią ilość wapnia, spożywając dużą ilość bogatych w wapń produktów spożywczych, takich jak mleko i nabiał. Jeśli jednak Twoje dziecko pije tylko niewielkie ilości mleka lub jest wybredne, mądrym rozwiązaniem może być wprowadzenie innych pokarmów bogatych w wapń. Dobrym źródłem wapnia są figi, jarmuż, brokuły, a także wzbogacone mleko roślinne, takie jak mleko ryżowe, owsiane lub sojowe.

Kiedy należy rozważyć suplement wapnia?

Jeśli trudno jest Ci zachęcić dziecko do spożywania pokarmów bogatych w wapń, to możesz rozważyć suplementację wapnia.

Jeśli dziecko źle reaguje na laktozę lub białko mleka, zaleca się spożywanie produktów roślinnych oraz wzbogaconych w wapń. Jeśli to okaże się nieskuteczne, można do diety włączyć suplementy.

 

Wg wytycznych IŻŻ z 2017 roku, dzieci w wieku 1-3 lat powinny spożywać 700 mg wapnia dziennie, od 4 do 9 lat – 1000 mg/dzień, a od 10 do 15 lat – 1300 mg/dzień. Mając tę wiedzę można łatwo dopasować dawkę suplementu diety.

Witamina D odgrywa istotną rolę we wchłanianiu wapnia

Organizm nie jest w stanie wchłaniać wapnia, jeśli nie otrzymuje witaminy D. Dlatego tak samo ważne jest, aby Twoje dziecko otrzymywało odpowiednią ilość witaminy D wymaganej do normalnego wzrostu i rozwoju kości.

Witamina D występuje w żywności w niewielkiej liczbie produktów. Żywność o największej zawartości witaminy D to tłuste ryby (np. łosoś i tuńczyk) i jaja, czyli produkty, które nie pojawiają się na liście ulubionych pokarmów wielu dzieci. Choć organizm dziecka może wytworzyć witaminę D pod wpływem światła słonecznego, dzieci powinny stosować krem przeciwsłoneczny, aby uniknąć oparzeń słonecznych. Ogranicza to ilość witaminy D, którą organizm może wyprodukować. Z kolei niemowlęta często całkowicie chroni się przed promieniami słonecznymi, aby zapobiec oparzeniom.

Wszystkie dzieci potrzebują suplementu witaminy D
  • Dzieciom w wieku od 6 do 12 miesięcy zaleca się przyjmowanie 400–600 j.m./dzień (10-15 µg), zależnie od dobowej ilości witaminy D przyjętej z pokarmem.
  • U dzieci zdrowych w wieku 1-10 lat przebywających na słońcu z odkrytymi przedramionami i nogami do połowy przez co najmniej 15 minut dziennie w godzinach od 10.00 do 15.00 bez kremów z filtrem nałożonych na skórę, w okresie od maja do września, suplementacja nie jest konieczna, choć wciąż jest zalecana i bezpieczna. Jeśli te warunki nie są spełnione, zalecana jest suplementacja w ilości 600–1000 j.m./dzień (15-25 µg), w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, przez cały rok.
  • W przypadku zdrowych nastolatków (11-18 lat) przebywających na słońcu z odkrytymi przedramionami i nogami do połowy przez co najmniej 15 minut dziennie w godzinach od 10.00 do 15.00 bez kremów z filtrem na skórze w tym czasie, w okresie od maja do września suplementacja nie jest konieczna, choć wciąż zalecana i bezpieczna. Jeśli te warunki nie są spełnione, zalecana jest suplementacja w ilości 800–2000 j.m./dzień (20-50 µg), w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, przez cały rok.

 

źródło: Rusińska A., Płudowski P., Walczak M. i inni (2018) Vitamin D Supplementation Guidelines for General Population and Groups at Risk of Vitamin D Deficiency in Poland—Recommendations of the Polish Society of Pediatric Endocrinology and Diabetes and the Expert Panel With Participation of National Specialist Consultants and Representatives of Scientific Societies—2018 Update. Front. Endocrinol. 9:246.doi: 10.3389/fendo.2018.00246

Witamina D dla niemowląt to zazwyczaj płynny suplement, który dodaje się do butelki z mlekiem matki za pomocą kroplomierza lub zakrapla się do ust dziecka. Witamina D jest również dostępna w kapsułkach, żelkach i tabletkach do ssania dla dzieci powyżej 3. roku życia, które mogą żuć twarde pokarmy.

Wniosek 

Podejście „jedzenie w pierwszej kolejności” w odniesieniu do składników odżywczych jest najlepszym sposobem na zapewnienie dziecku zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne. Możesz jednak rozważyć suplementy, gdy w żywności, którą spożywa Twoje dziecko, brakuje niezbędnych witamin i składników mineralnych.  

Najczęściej zadawane pytania
Czy dzieci muszą przyjmować suplementy?
Który suplement jest korzystny dla rozwoju dzieci?
Kiedy dzieci mogą przyjmować suplementy?
Czy niemowlęta potrzebują suplementów?